اخبار

مخالفان مدارس غيردولتي را به نمايشگاه دعوت کنيم

نشست هم‌انديشي نمايشگاه دستاوردهاي مدارس غيردولتي و صنايع جانبي وابسته با حضور معاون وزير آموزش‌وپرورش، مديرکل آموزش‌وپرورش شهرستان تهران، اعضاي شوراي هماهنگي موسسان مدارس غيردولتي و مديران مناطق آموزش و پروش تهران برگزار شد. 

 

گسترش‌نيوز: اسفندماه امسال شاهد وقوع يک رويداد بي‌سابقه در تاريخ آموزش‌وپرورش کشور خواهيم بود: پنجم تا هشتم اسفندماه، نخستين دوره نمايشگاه دستاوردهاي مدارس‌ غيردولتي و صنايع آموزشي وابسته برگزار مي‌شود. دليل و فلسفه برگزاري اين نمايشگاه چيست و موفقيت‌ آن، چه نتايج مفيدي براي نظام آموزش‌وپرورش ما خواهد داشت؟ از طرف ديگر بعضي از فعالان اين حوزه ممکن است ندانند چگونه مي‌توان دستاوردها و حرف‌هاي تازه‌اي که در امر تعليم و تربيت داشته‌اند را به نمايش گذاشت. از جمله اهداف مهم اين نشست که 14 بهمن‌ماه در هتل پارسيان برگزار شد پاسخ دادن به اين دو سوال اساسي بود.

 

hamaiesh2.jpg

 

حضور  25 درصدي را نشانه گرفته‌ايم

سخنران اول اين نشست، منوچهر ناصرالملکي، عضو شوراي هماهنگي مدارس غيردولتي و رئيس نمايشگاه بود. وي بعد از تبريک چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي و خوشامدگويي به حضار گفت: پيش‌بيني کرده‌ايم 25 درصد از مدارس غيردولتي تهران در اين نمايشگاه شرکت کنند؛ به اين رقم نزديک شده‌ايم ولي هنوز به آن نرسيده‌ايم. اميدواريم همکاري و حضور بعضي مدارس ويژه که هنوز شرکت‌ نکرده‌اند باعث شود به عدد برنامه‌ريزي‌شده برسيم.

 

نمايشگاه، رسانه‌اي براي مدارس غيردولتي

ناصرالملکي در ادامه افزود: يکي از مظلوميت‌هاي مدارس غيردولتي آن است که هيچ‌وقت رسانه‌اي نداشته‌اند که خدمات، دستاورد‌ها و موفقيت‌هاي بزرگ و چند دهه‌اي خود را به نمايش بگذارند. نمايشگاه رسانه است و اين کمبود را جبران مي‌کند. عموم مردم، فرهنگيان و مديران و مسئولان دولتي و غيردولتي، اصحاب رسانه و علاقه‌مندان، همگي مخاطب ما هستند و اميدواريم از طريق نمايشگاه بتوانيم چهره واقعي مدارس غيردولتي را نشان دهيم. اميدواريم موفقيت دوره نخست اين نمايشگاه باعث استمرار آن در سال‌هاي بعد شود. اگر چنين شود در دوره‌هاي بعد مي‌توانيم شرکت‌کنندگان خارجي را هم دعوت کنيم.

رئيس نمايشگاه دستاوردهاي مدارس غيردولتي درباره هزينه نمايشگاه دستاوردهاي مدارس غيرانتفاعي گفت: هزينه شرکت مدارس در نمايشگاه، حداقلي خواهد بود و تخفيف‌هاي لازم داده شده است. تجربه نخست است و به‌احتمال‌زياد نمايشگاه امسال، زيان‌ده خواهد بود ولي مهم، انگيزه ‌بخشيدن و استمرار آن در آينده است.

 

hamaieshyek.jpg

 

قضاوتي که منصفانه نيست

سخنران بعدي نشست‌ هم‌انديشي نمايشگاه مدارس غيردولتي، معاون وزير آموزش‌وپرورش و رئيس سازمان مدارس و مراکز غيردولتي بود. مجتبي زيني‌وند ابتدا، جايگاه و اهميت مدارس غيردولتي را يادآور شد و تصريح کرد:

نوع قضاوتي که درباره مدارس غيردولتي مي‌شود منطقي و منصفانه نيست. انتقاداتي تند و غيرواقعي، نثار اين بخش مي‌شود. يکي از مزاياي مدارس غيردولتي، حضور موسسان گران‌قدري است که پس از سال‌ها معلمي در آموزش‌وپرورش، کار ارزشمند فرهنگي در بخش غيردولتي را ادامه داده‌اند. متاسفانه اين سرمايه‌ها مورد هجمه قرار مي‌گيرند. طوري القا مي‌شود که گويي اين بخش هيچ‌گونه خدمتي به نظام تعليم و تربيت نکرده است. اين در حالي است که نظام مقدس جمهوري اسلامي بخشي از وظيفه خطير تعليم و تربيت را به آنها سپرده است و خوشبختانه و باوجود همه بداخلاقي‌ها؛ اعتبار، مشروعيت و جايگاه اجتماعي خود را به‌دست آورده‌اند. به اعتقاد من يکي از بهترين زيرساخت‌هايي که به تعالي تعليم و تربيت کمک مي‌کند همين مدارس غيردولتي هستند. ما در وزارت آموزش‌وپرورش همه توان خود را به کار خواهيم گرفت که افراد علاقه‌مند به مشارکت در اين زمينه را تشويق کنيم. يکي از اهداف اين نشست، تعميق رابطه بين مسئولان و فعالان بخش غيردولتي است. روساي محترم مناطق و خود موسسان بايد در اين نمايشگاه از مشروعيت و اعتبار خود دفاع کنند.

 

الگوهاي پيشنهادي را در سامانه نمايشگاه ببينيد

دو تن از مديران مناطق آموزش‌وپرورش از وجود ابهام در رابطه با نحوه شرکت و فعاليت در نمايشگاه سخن گفتند و خواستار ارائه جزييات بيشتر براي مديران مدارس شدند. رئيس نمايشگاه دستاوردهاي مدارس غيردولتي در پاسخ اين درخواست گفت: در سامانه نمايشگاه، يکسري الگوي پيشنهادي وجود دارد که نحوه نمايش دستاوردهاي مدارس در سه بخش را نشان مي‌دهد: رويکرد، دستاورد و زيرساخت. به‌هرحال اين نمايشگاه با نمايشگاه‌هاي سنتي گذشته فرق دارد و قرار نيست فقط دست‌سازه‌هاي دانش‌آموزي را ارائه کنيم. البته اين کار ممنوع نيست ولي توصيه برگزارکنندگان نمايشگاه آن است که به سمت روش‌هاي نوين، نمايش موفقيت‌ها و دستاوردها حرکت شود. انتخاب فلان مدرسه غيردولتي توسط مردم و اقبال به آن، دلايلي دارد. بايد ابتکار به خرج داد و آن دلايل و مزيت‌ها را در معرض ديد عموم گذاشت.

 

hamaiesh4.jpg

 

مدارس غيردولتي، پيشتاز روش‌هاي نوين آموزشي

سخنران بعدي نشست هم‌انديشي مدارس غيردولتي يکي از کارشناسان و صاحب‌نظران حوزه تعليم و تربيت بود. حيدر توراني در تشريح اهميت مدارس غيردولتي گفت: زماني شاهد حضور مدارس 3 و حتي 4 شيفته بوديم. در اين شرايط، مدارس غيردولتي به ميدان آمدند و بار بزرگي را از دوش آموزش‌وپرورش برداشتند. اکنون از آن مرحله عبور کرده‌ايم اما همچنان به حضور و مشارکت غيردولتي‌ها نياز است. مدارس غيردولتي، از نظر الگوهاي نويني که در زمينه تعليم و تربيت ارائه مي‌کنند بسيار کارآمد هستند. آنها توانسته‌اند نوآوري‌هاي آموزشي را در مدارس خود بومي‌سازي کنند. آنها نشان دادند که خيلي از نوآوري‌ها را مي‌توان در جامعه تعليم و تربيت ما پياده کرد. درس‌پژوهي، تدريس معکوس، اقدام‌پژوهي و الگوهاي جديد تدريس در مدارس غيردولتي پديدار شده است.

وي در تکميل سخنان خود افزود: اين نمايشگاه بايد زودتر از اين‌ّها برگزار مي‌شد. به‌هرحال فرصت خوب و درخشاني دست داده که مدارس غيردولتي بدون تزريق منابع جديد و فقط با تکيه بر تجارب خود، روش‌هاي آموزشي جديد را ترويج کنند. کميت مهم است؛ اگر فقط 10 مدرسه بتوانند چنين کار مهمي را انجام دهند نمايشگاه به هدف خود رسيده است. مدارس غيردولتي در عمل نشان داده‌اند که در بسياري از زمينه‌ها مي‌توانند راهگشا، راه‌نشان و الگو باشند.

 

با قدرت و شهامت، کنار غيردولتي‌ها بايستيم

وي در ادامه تصريح کرد: بايد باور کنيم که از بسياري از مدارس کشورهاي ديگر، پيشرفته‌تر هستيم. حتي بسياري از مدارس غيردولتي ما هم به‌خوبي کار مي‌کنند. هميشه حامي مدارس غيردولتي بوده و هستم. اميدوارم مدارس غيردولتي قدر اين نمايشگاه را بدانند و حضور خوبي داشته باشند. نمايشگاه محل نمايش است و بايد به نحو احسن از اين فرصت طلايي و راهگشا استفاده کرد. بايد با قدرت و شهامت در کنار مدارس غيردولتي ايستاد که بتوانند خود و توانمندي‌هاي خود را عرضه کنند.

 

hamaiesh5.jpg

 

همه براي موفقيت نمايشگاه تلاش مي‌کنيم

سخنران بعدي همايش، دکتر عبدالرضا فولادوند بود. مديرکل آموزش‌وپرورش شهر تهران در ابتداي سخنان خود اظهارکرد: نخستين بار است که در حوزه آموزش و پرورش، نمايشگاهي به گستردگي اين نمايشگاه برگزار مي‌شود. همه بايد مواظب باشيم و تلاش‌ کنيم که نمايشگاه به موفقيت برسد.

 

فرصتي براي قانع کردن مخالفان

وي در ادامه به برگزارکنندگان نمايشگاه چند توصيه کرد: بعضي از مديران ما هنوز توجيه نيستند. پيشنهاد مي‌کنم کارشناس‌مسئولان، ارتباط تنگاتنگي با شوراي هماهنگي موسسان داشته باشند تا اين قبيل ابهامات و مشکلات هر چه زودتر حل شود.

عبدالرضا فولادوند در بخش بعدي سخنان خود گفت: اين نمايشگاه، عرصه‌اي است براي قانع کردن مخالفان مدارس غيردولتي. 25 سال است بر سر مدارس غيردولتي کوبيده مي‌شود. مخالفان را دعوت کنيم که بيايند و دستاوردهاي مدارس غيردولتي را از نزديک ببينند. مخالفاني که در مجلس هستند و چهره‌هايي که به مخالفت با مدارس غيردولتي، مشهور هستند بايد دعوت شوند تا از دستاوردهاي بزرگ اين مدارس ديدن کنند و آتش مخالفتشان فروکش کنند.

 

رسانه هم به رسانه نياز دارد

 وي در بخش پاياني سخنان خود، در رابطه با نکاتي که قبل و در هنگام برگزاري نمايشگاه بايد به آنها توجه داشت سخن گفت: مديران مدارس منطقه بايد حضور معلمان و دانش‌آموزان در نمايشگاه را تسهيل کنند. اطلاع‌رساني نمايشگاه بايد جدي گرفته شود. بايد بيلبوردهاي مناسبي در سطح شهر نصب شود. نمايشگاه خودش رسانه است اما رسانه هم به رسانه نياز دارد. بايد از صداوسيما دعوت شود. در حاشيه نمايشگاه بايد نشست‌هاي هم‌انديشي و آسيب‌شناسي موضوعي داشته باشيم. نکته بعدي آن است که بايد کلاس‌هاي جذاب مدارس غيردولتي را به صحن نمايشگاه بياوريم، تدريس زنده را نمايش دهيم که علاقه‌مندان، نوع و روش‌ّ‌هاي نوين تدريس در مدارس غيردولتي را مشاهده کنند. بعضي از مدارس غيردولتي ما در زمينه هنر و گروه‌هاي سرود و موسيقي عملکرد بسيار خوبي داشته‌اند و چه خوب است در ايام نمايشگاه، شاهد اجراي آنها باشيم.

 Views: 72کل بازدید 967

All Rights Reserved - Designed by : ModernDesign.ir 2018