اخبار

اولين نمايشگاه دستاوردهاي مدارس‌ و مراکز غيردولتي برگزار مي شود

 

عصر نمايشگاه - مصلي امام خميني در اسفندماه، ميزبان يک نمايشگاه جديد و متفاوت با عنوان نمايشگاه مدارس و مراکز غيردولتي و صنايع آموزشي وابسته خواهد بود.

 

به گزارش پايگاه خبري عصر نمايشگاه به نقل از گسترش حدود سه دهه از آغاز به کار مدارس غيردولتي مي‌گذرد. يکي از اهداف مهم مدرسه غيردولتي آن است که به موفقيت آموزشي بسنده نکند و دانش‌آموزان را به مهارت‌هاي زندگي مجهز کند. تعدادي از کشورهاي ديگر، به‌ويژه آنهايي که به دنبال ارتقاي هر چه بيشتر استانداردهاي آموزشي خود هستند اين نمايشگاه را برگزار کرده و مي‌کنند اما در کشور ما کاملا تازگي دارد.

 

نمايشگاه دستاوردهاي مدارس‌ غيردولتي چه اهدافي را دنبال مي‌کند؟ فلسفه‌اش چيست؟ و کم‌وکيف برگزاري آن چگونه خواهد بود؟ براي يافتن پاسخ اين سوالات مهم با عضو شوراي هماهنگي موسسان مدارس غيردولتي و رييس اولين نمايشگاه دستاوردهاي مدارس‌ و مراکز غيردولتي گفت‌وگويي انجام شد تا از کم و کيف و اهداف نمايشگاه، مطلع شويم. نظر به طولاني بودن اين گفت‌وگو آن را به چند قسمت تقسيم کرديم. منوچهر ناصر الملکي در اين بخش از مصاحبه درباره فلسفه مدارس غيردولتي و بخشي از دستاوردهاي 30 ساله آن سخن مي‌گويد. لازم به ذکر است که اين نمايشگاه از 5 تا 8 اسفندماه داير خواهد بود.

 

شورايي که اعضاي آن منتخب هستند

 

عضو شوراي هماهنگي موسسان مدارس غيردولتي و رييس اولين نمايشگاه دستاوردهاي مدارس‌ و مراکز غيردولتي ابتدا به بيان تاريخچه مدارس غيردولتي و اين شورا پرداخت و گفت: مدارس دولتي به دنبال قانوني که مجلس شوراي اسلامي در سال 1369 به تصويب رسيد، شکل گرفتند و در کنار بخش دولتي به نقش‌آفريني در عرصه تعليم و تربيت مشغول شد. طبق قانون، تاسيس و راه‌اندازي مدارس غيردولتي به شوراي موسسان مدارس غيردولتي واگذار شده است. اعضاي اين شورا، انتخابي هستند و هر 4 سال يک‌بار انتخاب مي‌شوند. در هر منطقه آموزشي تهران، 7 نفر عضو شوراي هماهنگي هستند. منتخب بودن اعضا در اين شورا اهميت زيادي دارد. به‌عنوان‌مثال در تهران، 1700 مدرسه غيردولتي، نمايندگان خود را انتخاب و روانه شورا مي‌کنند. شوراي هماهنگي موسسان استاني و کشوري هم داريم که سازوکار انتخاب و فعاليتشان يکسان است.

 

دهه 60 و انفجار جمعيت دانش‌آموزي

 

براي بسياري از مردم اين سوال مطرح است که آيا مدارس غيرانتفاعي به‌راستي از نظر استانداردهاي آموزشي و پرورشي، عملکرد بهتري دارند؟ ناصرالملکي در پاسخ اين سوال اظهارکرد: در سال 67 جمعيت دانش‌آموزي به حد انفجار رسيد (19 ميليون) و بخش دولتي ديگر، امکان خدمات‌دهي به اين تعداد دانش‌آموز را نداشت. مدرسه غيردولتي به همين دليل در کشور ما شکل گرفت ولي علت بقايش، چيز ديگري بود: فرزند، مهم‌ترين و ارزشمندترين سرمايه والدين است و همه مي‌خواهند بهترين شرايط آموزشي و پرورشي را براي آنها فراهم کنند. مدرسه غيردولتي شکل گرفت که به اين خواسته مشروع و منطقي والدين، تحقق بخشد وگرنه امروز در شرايط انفجار جمعيت دانش‌آموزي نيستيم.

 

ميانگين جمعيت دانش‌: زير 20 نفر

 

وي در ادامه اين بخش از سخنان خود به بعد ديگري از مدارس غيردولتي پرداخت و گفت: در مدارس غيردولتي بيش از هر چيز بر کيفيت تاکيد مي‌شود. کيفيت ابعاد مختلفي دارد. به‌عنوان‌مثال جمعيت کلاس در وضعيت کيفي آن نقش دارد. امروز ميانگين جمعيت هر کلاس در شهر تهران 30 تا 35 نفر است اما اين رقم در مدارس غيرانتفاعي زير 20 نفر است. دانش‌آموز کمتر باعث مي‌شود که معلم، فرصت کار بيشتر و بهتر را داشته باشد. به همين دليل است که مدارس غيردولتي با استقبال مردم مواجه شده‌اند. از طرف ديگر دولت به خاطر کمبود منابع مالي نمي‌تواند نوبت بعدازظهر را فعال نمايد و برنامه‌هاي فوق‌برنامه داشته باشد ولي هزينه مدارس غيردولتي توسط خود مردم تامين مي‌شود بنابراين دستشان باز است و مي‌‌توانند طيف متنوعي از کلاس‌هاي فوق‌برنامه را براي بچه‌ها داير کنند و اين به رشد، مهارت‌آموزي و پيشرفت علمي دانش‌آموزان کمک مي‌کند.

 

ملاک‌ّهاي مدرسه موفق

 

عضو شوراي هماهنگي موسسان مدارس غيردولتي در پاسخ اين سوال که «آيا اين امکان در عمل، موثر واقع شده است؟» گفت: بسياري از دانش‌آموزان موفق در عرصه کنکور، المپيادها و فعاليت‌ّهاي هنري، فرهنگي و قرآني و نيز دستاوردهاي پژوهشي در مدارس غيردولتي تحصيل کرده‌اند. آمار و شواهد گوياست و چه خوب است که دستاوردهاي مدارس غيردولتي را در قالب يک کتابچه به جامعه معرفي کرد. در اينجا به ذکر اين نکته بسنده مي‌کنم که فقط 20 درصد از دانش‌آموزان تهراني در مدارس غيردولتي تحصيل مي‌کنند اما از نظر تاثيرگذاري و کسب رتبه‌هاي مختلف به‌مراتب بيشتر از اين عدد 20 درصدي، موفق بوده‌اند.

 

مدرسه شاد، مهارت‌محور و پژوهش‌گرا

 

وي در تکميل اين بخش از سخنان خود اظهارکرد: دستاوردهاي مدارس غيردولتي، فراتر از کسب موفقيت‌هاي علمي و آموزشي است. اين مدارس توانسته‌اند در زمينه روش‌هاي نوين مدرسه‌داري و ارائه استانداردهاي بهتر آموزشي و تربيتي، بدرخشند. امروز سطح انتظار مردم بالا رفته و افکار عمومي، مدرسه را به جايي براي حفظ يکسري محفوظات و کسب نمره و کنکور؛ محدود نمي‌داند.

 

آسيبي به نام نمره‌ گرايي

 

رييس اولين نمايشگاه دستاوردهاي مدارس‌ و مراکز غيردولتي در بخش بعدي سخنان خود به مفاهيم مهمي که مدراس غيردولتي بر آنها بنا شده‌اند پرداخت و گفت: نمره‌گرايي آسيب‌زاست و خوشبختانه به نظر مي‌رسد که وزارت آموزش و پرورش هم سعي دارد اين وضعيت را دگرگون کند. يکي از اهداف مهم مدارس غيردولتي اين است که مي‌خواهند کاري کنند که بچه‌ها از حضور در مدرسه لذت ببرند. يکي از دستاوردهاي مهم بخش غيردولتي همين است يعني تلاش کرده است که مدرسه را از تک‌بعدي بودن و تاکيد زياده از حد بر بعد آموزشي خارج کند. مدارس غيردولتي از ابتدا خواسته‌اند که مدارس فضايي شاد داشته باشند، دانش‌آموزان را به مهارت‌هاي زندگي مجهز کنند و روح پژوهش و تحقيق را در وجود آنها تقويت کنند. به‌اين‌ترتيب است که بعد آموزشي مدرسه، تکميل مي‌شود. مدارس غيردولتي ما به حدي از رشد و تکامل رسيده‌اند که از نظر توانمندي که در دانش‌آموزان ايجاد مي‌کنند مي‌توانند با بهترين مدارس منطقه و حتي جهان، رقابت کنند.

 

منبع خبر:  عصر نمايشگاه

 Views: 135کل بازدید 966

All Rights Reserved - Designed by : ModernDesign.ir 2018