اخبار

قدر مدارس غيردولتي را بدانيم

 

مديرکل روابط عمومي آموزش‌وپرورش در گفت‌وگو با گسترش نيوز:

قدر مدارس غيردولتي را بدانيم

 

رئيس اداره اطلاع‌رساني آموزش‌وپرورش تعدادي از مهم‌ترين موفقيت‌ها و دستاوردهاي مدارس غيردولتي را شرح داد و از نگاه مثبت و حمايتي وزارت آموزش‌وپرورش به اين بخش از نظام آموزشي سخن گفت.

 

به نقل از گسترش نيوز، اسفندماه، يک نمايشگاه جديد و متفاوت برگزار مي‌شود. طبق برنامه‌ريزي به‌عمل‌آمده، قرار است موفقيت‌ها و دستاوردهاي مختلفي که مدارس غيردولتي در طول 30 سال کسب کرده‌اند به نمايش عموم گذاشته شود.

 

مهم‌ترين دستاوردهاي اين مدارس چه بوده و استقبال مسئولان و مقامات آموزش‌وپرورش و نيز مديران مدارس دولتي از آن، چگونه خواهد بود؟ براي يافتن پاسخ اين سوالات با رئيس اداره اطلاع‌رساني و روابط عمومي آموزش‌وپرورش به گفت‌وگو نشستيم. نظر به طولاني بودن اين گفت‌وگو آن را به دو بخش تقسيم کرديم و قسمت دوم آن را هفته آينده منتشر خواهيم کرد. مديرکل اداره اطلاع‌رساني و روابط عمومي آموزش‌وپرورش تهران در اين بخش از مصاحبه، درباره موفقيت‌هاي مدارس غيردولتي و نوع نگاه وزارت آموزش‌وپرورش به آنها سخن مي‌گويد. لازم به ذکر است که نمايشگاه دستاوردهاي مدارس غيردولتي و صنايع وابسته، 5 تا 8 اسفندماه داير خواهد بود.

 

 

خلاقيت‌هاي به اشتراک گذاشته شود

 

رئيس اداره اطلاع‌رساني آموزش‌وپرورش و مشاور مديرکل آموزش‌وپرورش تهران در پاسخ به اين سوال که «مدارس غيردولتي تا چه حد توانسته‌اند به پيشبرد اهداف آموزش‌وپرورش کمک کنند؟» اظهارکرد: مدارس غيردولتي بخش ‌قابل‌توجهي از مشکلات آموزشي ما را برطرف کرده‌اند و دستاوردهاي گسترده‌اي داشته‌اند. اهميت مدارس غيردولتي براي آموزش‌وپرورش انکارناپذير است. اگر اين مدارس نبودند بار اين تعداد دانش‌آموز هم روي دوش آموزش‌وپرورش قرار مي‌گرفت بنابراين بايد قدر آنها را دانست. بااين‌همه لازم است که مهارت‌ها و خلاقيت‌هاي خود را با ساير مدارس هم به اشتراک بگذارند که مدارس دولتي هم بهره‌مند شوند.

مسعود ثقفي در تشريح بيشتر دستاوردهاي مدارس غيردولتي افزود: بعضي اتفاقات رخ‌داده در مدارس غيردولتي و کارهاي انجام‌شده در اين نوع مدارس، تازگي دارد. به‌عنوان‌مثال مي‌توان از رويکرد پژوهش‌محور و رشد کمي و کيفي و نيز ارائه‌هاي ايده‌هاي نوين آموزشي نام برد.

 

وقتي طبيعت به مدرسه مي‌آيد

 

مشاور مديرکل آموزش‌وپرورش تهران در ادامه اين بخش از سخنان خود يک مثال جالب آورد: يکي از مدارس غيردولتي براي آموزش و يادگيري بهتر و عميق‌تر از طبيعت کمک گرفت. اين مدرسه، مرغ و خروس و حيوانات کوچک خانگي را به فضاي مدرسه آورد تا بچه‌ها بتوانند از نزديک و به‌طور ملموس با طبيعت و دنياي حيوانات آشنا شوند و با آن انس بگيرند. اين ايده، ميل و رغبت بچه‌ها را بيشتر کرده بود و در بازديدي که از آن مدرسه داشتم ديدم که انگيزه و اشتياق آنها براي حضور در مدرسه و فعاليت‌هايي که آن مدرسه براي اهداف تربيتي خود پيش‌بيني کرده بود دوچندان شده است. اين نوآوري باعث شده بود که روابط والدين و دانش‌آموزان تقويت شود و فضاي دوستانه و صميمانه‌اي حاکم شود.

 

دست مدارس غيردولتي بازتر است

 

بسياري از مديران مدارس دولتي ما نمي‌دانند در مدارس غيردولتي از چه ايده‌هاي جديدي براي آموزش و تربيت هرچه‌بهتر استفاده مي‌شود. چه‌خوب است که اين نوع تجربيات به اشتراک گذاشته شود که همه بتوانند استفاده کنند. اين نوع تجربيات و روش‌هاي نو، موفقيت‌آميز بوده و کارايي خود را نشان داده است اما بي‌اطلاعي از آنها باعث مي‌شود که ديگران الگوبرداري نکنند. اگر چنين شود بي‌رونقي بعضي از مدارس برطرف خواهد شد.

 

رئيس اداره اطلاع‌رساني و روابط عمومي آموزش‌وپرورش در بخش بعدي سخنان خود به ظرفيت‌ها و قابليت‌هاي مدارس غيردولتي پرداخت و گفت: مهم‌ترين مشکل و محدوديت ما در بخش مدارس دولتي، بحث نقدينگي و کمبود منابع مالي است. اين مانع باعث مي‌شود دست ما در اعمال روش‌هاي نوين آموزشي و تربيتي آن‌طور که بايدوشايد باز نباشد. وقتي مدرسه مدام درگير مسائلي مثل تامين هزينه آب و برق باشد کار سخت مي‌شود و مجال چنداني براي پرداختن به حوزه‌هاي نوين نمي‌ماند. بعضي از مدارس دولتي که با اين مشکل مواجه نيستند عملکرد بسيار خوبي داشته‌اند. مدارس غيردولتي به اندازه بخش دولتي با مشکل مالي مواجه نيستند و امکان اجراي رويکردهاي نو را دارند.

 

زحمات هر دو بخش ديده شود

 

مسعود ثقفي در پاسخ به اين سوال که «آيا مي‌توان گفت که مدارس غيردولتي در رسيدن به اهداف‌ خود موفق‌تر از مدارس دولتي بوده‌اند؟» گفت: نمي‌توان يک جواب کلي به اين سوال داد چون تعداد مدارس غيردولتي، علي‌رغم همه توانمندي‌هايي که دارند، چندان زياد نيست و علاوه بر اين، تعداد مدارس دولتي موفق هم کم نيست. هرکدام از اين دو بخش، قابليت‌ها و ويژگي‌هاي خاص خود را دارند و تمام سعي خود را مي‌کنند. منصفانه نيست که يکي از اين دو بخش را موفق‌تر از ديگري بدانيم و تلاش‌هاي ديگري را ناديده بگيريم.

 

منبع خبر: گسترش نيوزViews: 76کل بازدید 963

All Rights Reserved - Designed by : ModernDesign.ir 2018