اخبار

مطالبه‌گري حق والدين است

عضو شوراي هماهنگي مدارس غيردولتي در گفت‌وگو با گسترش‌نيوز:

مطالبه گري حق والدين است

 

حضور و مشارکت والدين در مدارس غيردولتي بسيار پررنگ است. به اعتقاد منوچهر ناصرالمک، مدارس غيردولتي از روحيه مطالبه‌گري والدين استقبال مي‌کند و اين ويژگي باعث مي‌شود که کاستي‌هاي مدارس برطرف شود.

 

به نقل از گسترش نيوز ، نمايشگاه دستاوردهاي آموزشي در بيشتر کشورها و جوامعي که به دنبال ارتقاي هرچه بيشتر آموزش‌وپرورش و استانداردهاي آن هستند برگزار مي‌شود. اکنون در کشور ما چنين شده است و نمايشگاه دستاوردهاي مدارس و مراکز غيردولتي و صنايع آموزشي وابسته، پنجم تا هشتم اسفندماه در مصلي امام خميني برگزار خواهد. در اين نمايشگاه، مدارس غيردولتي دستاوردها و موفقيت‌هاي 30 ساله خود را به نمايش عموم خواهند گذاشت. نمايشگاه دستاوردهاي مدارس‌ غيردولتي چه اهدافي را دنبال مي‌کند؟ فلسفه‌اش چيست؟ و کم‌وکيف برگزاري آن چگونه خواهد بود؟

 

براي يافتن پاسخ اين سوالات مهم با يکي از اعضاي شوراي هماهنگي موسسان مدارس غيردولتي به گفت‌وگو نشستيم تا از کم و کيف و اهداف نمايشگاه، مطلع شويم. نظر به طولاني بودن اين گفت‌وگو آن را به چند قسمت تقسيم کرديم. ناصر الملکي در بخش اول اين مصاحبه درباره فلسفه مدارس غيردولتي سخن گفت و بخشي از دستاوردهاي 30 ساله اين نوع مدارس را شرح داد. او در اين بخش از گفت‌وگو، ابعاد ديگري از موفقيت‌ّها و توانمندي‌هاي مدارس غيردولتي را توضيح مي‌دهد و علاوه بر آن درباره وضعيت اشتغال و معيشت معلمان و کارکنان اين مدارس سخن مي‌گويد.

 

 

متناسب با نياز، استخدام مي‌کنيم

 

وضعيت معيشت و اشتغال معلمان در مدارس غيردولتي چگونه است؟ عضو شوراي هماهنگي موسسان مدارس غيردولتي در پاسخ به اين سوال اظهارکرد: مدارس دولتي در انتخاب معلمان يک‌سري محدوديت دارند اما مدارس غيردولتي اين‌گونه نيستند و متناسب با نيازها و اهداف خود، نيروي توانمند استخدام مي‌کنند.

وي در تشريح بيشتر اين محدوديت‌ها گفت: معلمي که به استخدام آموزش‌وپرورش در‌مي‌آيد به‌ناچار بايد مسير 30 ساله اي که برايش مشخص شده است را طي کند. از طرف ديگر خود مدرسه در انتخاب و به‌کارگيري نيروي معلم، نقش چنداني ندارد اما در مدارس دولتي، دست مدرسه باز است. به عبارت دقيق‌تر هر مدرسه مي‌تواند متناسب با نيازهاي خاصي که آن مدرسه دارد معلم خود را انتخاب کند. انتخاب متناسب با نياز معلمان به‌نوبه خود، کارايي و ثمربخشي معلمان را بالا مي‌برد.

 

 

آموزش ضمن‌خدمت در مدارس غيردولتي

 

منوچهر ناصرالملکي در ادامه اين بخش از سخنان خود به موضوع آموزش معلمان در مدارس غيردولتي پرداخت و تصريح کرد: آموزش‌وپرورش همه سعي خود را مي‌کند که متناسب با نيازهاي روز، معلمان را آموزش دهد اما دشواري‌هاي خاص خودش را دارد اما مدير يک مدرسه خصوصي مي‌تواند ابتدا نيازسنجي کند و بعد متناسب با نيازهايي که دارد از استاد مناسب و ذي‌صلاح براي آموزش ضمن خدمت معلمان خود استفاده کند. آموزش متناسب، هدفمند و برنامه‌ريزي‌شده يکي از دستاوردهاي بزرگ مدارس غيردولتي است.

 

در مدارس تهران 45 هزار معلم کار مي‌کنند

 

وي در رابطه با وضعيت معيشتي معلمان و نيز بحث اشتغال‌آفريني در مدارس غيردولتي گفت: در 1700 مدرسه غيردولتي که در شهران تهران فعاليت مي‌کنند 45 هزار نفر معلم کار مي‌کنند. بيشتر اين نيروها جوان، تحصيل‌کرده و مستعد هستند. به‌اين‌ترتيب فرصت شغلي بالايي ايجاد شده است. اين رقم در کل کشور احتمالا به بالاي 230 هزار نفر مي‌رسد. ميزان اشتغال‌آفريني غيرمستقيم هم در اين بخش بالاست. در شهر تهران تعداد شاغلاني که در مشاغلي مثل سرويس مدارس، ورزشگاه‌ها و اوقات فراغت کار مي‌کنند به 25 هزار نفر رسيده است.

 

 

پيگير مشکلات کارکنان هستيم

 

ناصرالملکي در تکميل اين بخش از مصاحبه به بحث حقوق و معيشت معلمان و پرسنل مدارس غيردولتي پرداخت و گفت: در اين زمينه مشکلاتي وجود دارد که ما به دنبال حل آنها هستيم و اميدواريم به کمک وزارت آموزش‌وپرورش موفق به انجام اين کار شويم. کارکنان مدارس غيردولتي تحت‌پوشش قانون کار هستند. در قانون تاسيس و اداره مدارس غيردولتي، پيش‌بيني شده است که بخشي از هزينه‌هاي بيمه پرسنل توسط وزارت آموزش‌وپرورش و دولت تامين شود. البته هنوز عملياتي نشده و انشالا با پيگيري‌هاي سازمان مدارس غيردولتي به نتيجه برسد. سازمان مدارس غيردولتي در اين زمينه بسيار فعال است و از هيچ تلاشي فروگذار نکرده است. اميدوارم دولت هم از اقدامات و رويه‌هايي که وزارت آموزش‌وپرورش در پيش گرفته است حمايت کند. وزير محترم و معاون ايشان به مشارکت هر چه بيشتر و بهتر مدارس غيردولتي در بهبود فضاي آموزشي و تربيتي، باور دارند. خود همکاران ما در مدارس هم توجه خاص و ويژه‌اي به برآوردن نيازهاي معيشتي معلمان دارند. البته جز اين هم انتظار نمي‌رود و از مديران و همکاران خود انتظار داريم موضوعاتي مثل بيمه معلمان را جدي بگيرند و به‌موقع انجام بدهند و امنيت شغلي لازم را در حد استطاعت خود فراهم آورند.

 

حضور پررنگ اوليا در مدارس غيردولتي

 

منوچهر ناصرالملکي ميزان و نحوه مشارکت اوليا در مدارس غيردولتي را يکي ديگر از دستاوردهاي اين نوع مدارس دانست و در تشريح اعتقاد خود گفت: ولي فقط تامين‌کننده هزينه تحصيل فرزند نيست. والدين در رسيدن مدارس به اهدافشان، نقش تعيين‌کننده دارند. مديران بسياري از مدارس غيردولتي به اين شناخت رسيده‌اند و براي نظر و ديدگاه والدين ارزش قائل هستند. مدير مدرسه غيردولتي، والدين را محق مي‌داند چون آنها تمامي هزينه‌هاي تحصيل فرزندش را تقبل کرده و در ازاي آن انتظار دارند خدمات بهتري را دريافت کنند. مطالبه‌گري والدين باعث رشد و تعالي مدرسه و دانش‌آموز مي‌شود. روحيه مطالبه‌گري و روي خوشي که مدارس غيردولتي به آن نشان مي‌دهند نقطه‌قوت است چون باعث مي‌شود که والدين به کم‌وکاستي‌ها حساس باشند و خواستار بهبود وضعيت شوند و مدرسه هم خود را مکلف به انجام اين کار مي‌بيند. والدين اگر از خدمات دريافت‌شده ناراضي باشند حق انتخاب دارند و مي‌توانند به مدرسه ديگري مراجعه کنند. مديران مدارس غيردولتي از اين واقعيت آگاه هستند و حداکثر سعي خود را مي‌کنند که خدمات آموزشي و تربيتي رضايت‌بخشي ارائه کنند.

 

شورا، پل ارتباطي است

 

منوچهر ناصرالملکي در پاسخ اين سوال که «رابطه مدارس غيردولتي و شوراي هماهنگي موسسان با وزارت آموزش‌وپرورش چگونه است؟» اظهارکرد: شوراي هماهنگي در واقع پلي است ميان مدارس غيردولتي و وزارت آموزش‌وپرورش و نظام تصميم‌گيري کلان. اين نهاد، پل ارتباطي ميان مدارس غيردولتي و دستگاه‌هاي ديگر هم محسوب مي‌شود. شورا سعي دارد نيازها و نظرات بخش غيردولتي را به تصميم‌گيران و تصميم‌سازان آموزش‌وپرورش منتقل کند. شورا براي رسيدن به اين هدف، کارگاه‌ها و همايش‌هاي تخصصي مختلفي را برگزار مي‌کند. حلقه واسطه بودن، وظيفه و ماموريت شوراست.

 

ناصرالملکي در ادامه، يکي ديگر از کارکردهاي اعضاي شوراي هماهنگي موسسان را تشريح کرد و گفت: اعضا در کارگروه‌هاي تخصصي وزاتخانه حضور دارند و در امر برنامه‌ريزي و تصميم‌سازي مشارکت مي‌کنند و نظرات فعالان اين بخش را منتقل مي‌کنند. همين ارتباط را با ساير دستگاه‌ها داريم. ما با سازمان تامين اجتماعي، وزارت دارايي، وزارت کار و شهرداري در ارتباط هستيم و در حل مشکلات از آنها کمک مي‌گيريم. به عنوان مثال در بخش نيروي انساني و حل مشکلات مربوط به اين موضوع با وزارت کار تعامل مي‌کنيم.

 

منبع خبر: گسترش نيوزViews: 86کل بازدید 962

All Rights Reserved - Designed by : ModernDesign.ir 2018